Kam se chodilo na nákup

Starý obrázek ukazuje, že jedním z prvních obchodů byl v čp. 26, tedy v modrém domě proti dnes vyhořelé hospodě Na mlýně, tehdy U sokola a patřil Jaroslavu Pánkovi.

Dalším místem byla prodejna u Vošických v čp. 10. To ale už byla Jednota, jak ukazuje další z obrázků. Že tou dobou už Jednota v tomto domě končila, je z fotografie patrné.

Potom se v padesátých letech zmohlo Městečko na samostatný krám. Byla to plechová stavba, postavená na pozemku Jirotů a Jednota v něm prodávala až někdy do devadesátých let. Téměř po celou tu dobu jsme tam za pultem potkávali paní Vošickou, která až do úctyhodného věku tuto prodejnu vedla. Po jejím odchodu se v krámě vystřídalo několik snaživých prodejců ale zdaleka už ne tak úspěšných ani tak ochotných a snaživých. Specifikem této prodejny byla lípa před jejím vchodem. Pod ní lavičky a stůl a zejména v době, kdy protější hospoda měla zavřeno, jsme tady sedávali a v rámci nakupování jsme si dávali lahvové pivo, které bylo v obchodě vždy pro nespěchající a žíznivé zákazníky založené v lednici. A když se k tomu pivku přidala houska a kolečko salámu, nikdo nepospíchal. Jednota v krámě ale zkrachovala – malý obchůdek na malé vesnici se dnes udržet v provozu nedá. Lidi nakupují ve velkém v supermarketech a drobný nákup si přivezou cestou z práce. Po nějakou dobu se také prodávalo v domě u Paliců v čp. 21. Ale ani zde se prodej dlouho neudržel.

Pozemek bývalého krámu se vrátil původním majitelům, Jirotovům a krám, prakticky bezcennou plechovou stavbu na ně Jednota převedla. U Jirotů, v rámci rodinných vypořádávání, pak přešel pozemek i s bývalým obchodem na Vaška, který se tam obratem nastěhoval a udělal si tu svoje sídlo, vždy otevřené mnoha jeho kamarádům.

Krám za krále Vaška

Ale ani Václav zde nezůstal natrvalo. Krám i s pozemkem prodal a z kdysi Jednoty – Potraviny se stala dílna, kde se opravovaly cestovní kufry. Leč ani kufry zde nezůstaly.

To kolo v popředí bylo „na prodej“ – kdo přijde první. Už bylo na nohy moc…

V letech 2016 – 17 se objevila zpráva že nemovitost je na prodej. Proslýchalo se, že o krám projevili zájem i Vietnamci. Že by opět obchod?
Nebo spíš herna a pod.? V létě 2017 se kolem krámu se začaly dít věci. Kolemjdoucí si nejprve museli všimnout zasazených sloupků ohraničení pozemku, budoucí zvukové bariery a následně i jejich vyplnění panely.

To napovědělo, že zde bude něco, co potřebuje zvukově odizolovat od hustého silničního provozu. Provoz na staré benešovské silnici je dnes řádově vyšší než před rokem 2000, objevují se na ní i kamiony. Však také kvůli silnému provozu byl v roce 2015 přilehlý silniční můstek zrekonstruován.

Rekonstrukce můstku v roce 2015

Podle sdělení nového majitele bude krám zbořený a na pozemku bude postavený obytný dům. To ale chvíli potrvá a tak zatím starý krám ještě naposledy posloužil novým majitelům jako prostor pro jejich svatební veselí.

nakup-13

Obrázek 7 z 7

Za krámem jsme nikdy moc nebyli, jen když to bylo třeba.

Tak tedy bydlení! Bude to jistě náročné sem vtěsnat dům. Místa nazbyt tu není. Tak jim držme palce, ať se ten záměr vydaří a konečně bude to místo dobře využité. A my starší, co ještě sem-tam něco pamatujeme, nezapomeneme na přívětivou paní Vošickou, vychlazené lahvové pivko pod lípou a nekonečné povídání a vzpomínání. Vzpomínání těch, kteří sami o sobě, či na výzvu doma, rádi a ochotně vyrazili na nákup. A ještě na okraj. Někteří, kteří tu sedívali přestože nakupovat nešli, se v 11 hodin jen přesunuli přes silnici Na mlýn……

PetrKall 2017