Městečko? A které?

Toto Městečko najdete na „staré Benešovské“ silnici (č. 603) přibližně 35 km od Prahy. Když se podíváte na mapu, tak mezi Benešovem a Prahou, tam kde řeku Sázavu překračuje silnice na jih Čech, uvidíte na řece velký meandr. Začíná v Čerčanech a přes Poříčí nad Sázavou a  Městečko se kroutí do Nespek. Na vrcholu jedné jeho zatáčky je jez s elektrárnou a budovou bývalého Vainerova mlýna v Městečku.  Z Prahy z centra to je cca 40 km a to stejně po „staré Benešovské“  jako po dálnici D1 s pokračováním dál po „přeložce“, jak se spojce z dálnice do Benešova říká.

    Městečko leží v širokém údolí mezi kopci a přiléhá k Sázavě, která se kroutí jako velký had. Přes tohle údolí ovšem nevede pouze silnice do Jižních Čech ale i železnice na Tábor a České Budějovice a je tu také další trať po které jezdí motoráčky po stopách legendárního Posázavského Pacifiku: Praha Bráník – Čerčany – Světlá nad Sázavou. V okolí Městečka jsou další obce, jejichž jména mnohým určitě něco říkají: Poříčí nad Sázavou, Čerčany, Mrač, Týnec nad Sázavou, Nespeky. Týnec – to bývala Jawa, Mrač – lom, ve kterém se těží kámen na pomníky, Poříčí – dva historické kostely, kamenný most a také vítězná bitva Jana Žižky u brodu přes Sázavu. Známý je i Poříčský autokros.

   Hrady, zámky, zříceniny? Jistě, nejvíc známý je zámek Konopiště. Ale stejně zajímavá a dobře zachovalá památka je tvrz v nedaleké Mrači. Okolo ní je v průběhu roku řada zajímavých aktivit. Pěkná tvrz je i v Týnci nad Sázavou. Ve Zlenicích je  literárně dobře známá zřícenina hradu Zlenice. Stejně zajímavá je ale i zřícenina hradu Zbořený Kostelec, ke které se dostanete z Městečka podél řeky přes Nespeky a samotu Ledce. Hezký výlet!

   Náš národní válečník Jan Žižka tudy jen prošel a vlastně tu ani neměl co zbořit, stejně jako Němci za druhé světové války, kteří na Benešovsku měli vojenský prostor. Z historie Městečko tedy nic mimořádného nezdědilo. Je to „jen“ jedno z významných míst s chatařskými osadami na středním toku Sázavy.

   Z Městečka to je cca 1 km jak do sousedního Poříčí nad Sázavou, tak i do Nespek pod které Městečko administrativně spadá. Cestování? Projíždějí tudy dálkové autobusy, Pražská městská doprava končí v Nespekách a na vlak to je něco přes 1 km buď do Poříčí nad Sázavou na Posázavský Pacifik do Bráníka nebo 4 km na zastávku Pyšely, trať Benešov – Praha.

Ostatně, podívejte se na mapu.